Salisbury University Classroom Champions

Salisbury University student-athletes not only gain recognition on the field but they do so in the classroom as well. The Sea Gulls have been honored with 22 Academic All-Americans by the College Sports Information Directors of America (CoSIDA) since 2001. SU has also been recognized by the Capital Athletic Conference with eight student-athletes being named CAC Scholar Athlete of the Year since 1999. In 2012-13, SU had 159 student-athletes named to the CAC All-Academic squad.

Sea Gull student-athletes have a significantly higher graduation and retention rate than non-student-athletes at SU.

Sea Gull student-athletes have also received national honors by their respective sports governing bodies over the years.

Individual and Team Academic Honors

Academic All-Americans

Year

Name 

Sport 

Team

2014

Paige Knussman

Softball

3rd team

2013

Andrew Levy

Baseball

2nd team

2013

Rachel Johnson

Softball

2nd team

2012

Jennifer Houghton

Track & Field

3rd team

2010

Lauren Correll

Field Hockey

2nd team

2009

Eric Willey

Baseball

2nd team

2009

Meaghan O'Gara

Softball

3rd team

2008

Sue Ackermann*

Women's Lacrosse

1st team

2007

Kate Weaver

Women's Soccer

1st team

2006

Mary Bateman

Women's Lacrosse

2nd team

2005

Nick Pegelow

Baseball

1st team

2004

Chris Tracey

Men's Soccer

1st team

2004

Kim Rementer

Volleyball

1st team

2004

Kim Rementer

Softball

2nd team

2004

Rosie Aley

Softball

2nd team

2003

John Muto

Men's Soccer

2nd team

2003

Dan Meehan

Men's Soccer

1st team

2003

Lisa Gentilella

Softball

2nd team

2003

Amy Campion

Women's Basketball

2nd team

2003

Rosie Aley

Softball

3rd team

2001

Bobby Hamel

Baseball

3rd team

2001

Matt Bowman

Men's Soccer

1st team

* - Named College Division At-Large Academic All-America of the Year

CAC Scholar-Athlete of the Year

Year

Name  Sport 
2013 Andrew Levy Baseball

2010

Justin McGrath

Men's Soccer

2009

Eric Willey

Baseball

2008

Sue Ackermann

Women's Lacrosse

2005

Kim Rementer

Softball 

2004

Dan Meehan

Men's Soccer

2003

Amy Campion

Women's Basketball

2000

Gina Dean

Field Hockey

1999

Michael Giuffrida

Men's Soccer

 

SU Scholar-Athlete Award (Since 1992)

Year      Female
    Male
2013   Elaina Iosue   Andrew Levy
2012   Jennifer Houghton   Jamey McClendon
2011   Kandice Hancock
  David Lupinetti
2010   Nicole Massarelli   Justin McGrath
2009   Stacey Krebs
  Eric Willey
2008   Sue Ackermann   Jamar Garner
2007   Lynette Sgrignoli   Billy Leinemann
2006   Brittany Elliott   Chris Tracy
2005   Kim Rementer   Nick Pegelow
2004   Kim Rementer   Dan Meehan
2003   Amy Campion   Beau Ridgway
2002   Kelly Anne Knutson   Matthew Bowman
2001   Jen Mezzadra   Pat Brannan
2000   Gina Dean   Kyle Eberhardt
1999   Megan Hopper   Michael Giuffrida
1998   Sandy Palasek   Michael Giuffrida
1997   Kelly Delp   John DeRichie
1996   Amy Fenzel   Randy Clark
1994   Kim Roth   Tom Wolfe
1992   Lisa Trelease   Tim Smith

CoSIDA Academic All-District Team

Year    
Name   
Team*
 
Sport
2014 Rachel Johnson   --   Softball
2014 Paige Knussman   --   Softball
2014 Dan Fein   --   Baseball
2014 Tim Harwood   --   Men's Basketball
2013 Kyle Hamby   --   Football
2013 Drew Staedeli   --   Men's Soccer
2013 Kara Tolson   --   Track & Field
2013 Michelle Gravdahl   --   Softball
2013 Rachel Johnson   --   Softball
2013 Hannah Mills   --   Softball
2013 Andrew Levy   --   Baseball
2013 Quinn Griffith   --   Baseball
2012 Chelsea Glowacki   --   Volleyball
2012 Michelle Conrad   --   Women's Soccer
2012 Chris Barnard
  --
  Men's Track & Field
2012 Jennifer Houghton
  --
  Women's Track & Field
2012 Andrew Levy   --   Baseball
2012 Michelle Gravdahl   --   Softball
2012 Hannah Mills   --   Softball
2011 Mike Atkins
  --
  Men's Basketball
2011
Jamey McClendon
  --
  Football
2011
Carley Todd
  --
  Volleyball
2011
Kandice Hancock
  --
  Field Hockey
2010 Bryan Woolson
  Second
  Football
2010 Lauren Correll   First   Field Hockey
2009 Justin McGrath
  Second
  Men's Soccer
2009 Meaghan O'Gara
  First   Softball
2009 Stacy Davis
  Third
  Softball
2009 Lauren Brenneman
  Third   Softball
2009 Ali Ritter
  Third   Softball
2009 Eric Willey
  First   Baseball
2009 Andrew Miller
  Second   Baseball
2009
Lauren Correll
  First
  Field Hockey
2008 Stacey Krebs
  Second   Volleyball
2008 Jaime Marzocchi
  Second
  Volleyball
2008 Nicole Massarelli   Third   Volleyball
2008 Sue Ackerman   First   Women's Lacrosse
2008 Kate Weaver   First   Women's Soccer
2007 Alicia Canzarese   Second   Women's Track & Field
2007 Jamar Garner   First   Football
2007 Joe Galloway   Second   Football
2007 Stacey Krebs   Third   Volleyball
2007 Sue Ackerman   Second   Women's Lacrosse
2007 Jessica Chmielewski   Second   Women's Lacrosse
2006 Mary Bateman   First   Women's Lacrosse
2006 Erin Ruest   First   Softball
2006 Nick Pegalow   First   Baseball
2005 Jeff Bigas   Second   Men's Lacrosse
2005 Nick Pegalow   First   Baseball
2005 Kim Rementer   Second   Softball
2005 Leslie White   Second   Softball
2004 Kim Rementer   First   Volleyball
2004 Chris Tracy   First   Men's Soccer
2004 Markus Hunkeler   Second   Men's Soccer
2004 Kim Rementer   First   Softball
2004 Rosie Aley   First   Softball
2004 Nick Pegalow   First   Baseball
2003 Dana Ollson   Second   Women's Soccer
2003 Dan Meehan   First   Men's Soccer
2003 John Muto   First   Men's Soccer
2003 Kim Rementer   First   Volleyball
2003 Pat Barnes   Second   Football
2003 Amy Campion   First   Women's Basketball
2002 Pat Brannan   First   Football
2002 John Muto   First   Men's Soccer
2002 Brook Riddleman   First   Men's Soccer


* - Until 2010-11, the CoSIDA Academic All-District Teams were separated into first, second and third teams.


SU Student-Athlete Headlines

Salisbury University Athletics Honor Roll

View: Mobile | Desktop