Licensed to York College of PA    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 10/29/2016 03:07 PM
                            YCP v. SAL - 10/29/2016                            
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2016 -17 Salisbury University-MD  'A'                  NT    4:14.09   11  
     1) Tarnosky, Emma                  2) Radcliffe, Victoria            
     3) Gable, Layne                    4) Baldinazzo, Bizu               
       30.47  1:03.48    33.21  1:11.51    29.05  1:02.82    26.65    56.28
  2 York College of PA-MA  'A'                             NT    4:16.79    4  
     1) Campbell, Caitlin A 18          2) Werner, Danielle L 20          
     3) Spaulding, Rachel C 21          4) Mann, Madeline R 18            
       31.03  1:04.76    34.15  1:14.55    28.17  1:03.03    25.66    54.45
  3 York College of PA-MA  'B'                             NT    4:22.28    2  
     1) McConaghy, Kate A 20            2) Hehir-Key, Eanna 18            
     3) Banks, Kacey L 20               4) Witte, Taylor M 19             
       31.52  1:06.58    33.89  1:12.57    30.79  1:05.44    27.58    57.69
  4 2016 -17 Salisbury University-MD  'B'                  NT    4:26.05  
     1) Schlegel, Hannah                2) Davidson, Sami                 
     3) Marders, Nikky                  4) Tinus, Madison                 
       31.85  1:05.98    35.11  1:16.98    29.53  1:06.25    26.30    56.84
  5 York College of PA-MA  'C'                             NT    4:32.22  
     1) Zalkind, Sara 20                2) Donahue, Mackenzie C 20        
     3) Glanville, Jo T 18              4) Michielini, Taylor 22          
       32.07  1:07.83    35.27  1:17.04    30.61  1:09.16    27.07    58.19
  6 York College of PA-MA  'D'                             NT    4:49.87  
     1) Bogdanski, Julia M 19           2) Shoemaker, Kyra 18             
     3) Clark, Nicole K 19              4) Bowman, Alexandra C 20         
       33.39  1:08.93    36.03  1:17.68    35.24  1:19.32    30.98  1:03.94
  7 2016 -17 Salisbury University-MD  'C'                  NT    4:52.11  
     1) Cohen, Bryia                    2) Edsall, Olivia                 
     3) Clark, Brie                     4) Johnston, Ali                  
       35.37  1:12.57    38.96  1:21.62    34.32  1:15.05    15.28  1:02.87
 
Event 2  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 York College of PA-MA  'A'                             NT    3:38.59   11  
     1) Schreiber, Morgan B 20          2) Timmerman, Donald C 21         
     3) Tate, Jesse W 18                4) Furcon, Drew A 18              
       25.93    53.35    28.17  1:02.01    24.77    52.80    23.92    50.43
  2 York College of PA-MA  'C'                             NT    3:42.74    4  
     1) Stoll, Russell G 21             2) Silva, Glaucio J 18            
     3) Leidy, Nick R 20                4) Loehr, AJ J 18                 
       26.87    56.06    27.47  1:01.23    25.23    56.18    23.18    49.27
  3 2016 -17 Salisbury University-MD  'A'                  NT    3:44.51    2  
     1) Ward, Andrew                    2) Maggio, Tyler                  
     3) Arcidiacono, Stephen            4) Blazer, Jake                   
       27.37    57.36    28.49  1:02.16    25.64    55.86    23.12    49.13
  4 York College of PA-MA  'B'                             NT    3:44.86  
     1) Williams, Greg W 18             2) McCullough, Tim Z 21           
     3) Brinton, Trevor L 19            4) McConnell, Jacob D 19          
       26.94    55.49    29.32  1:03.81    25.47    55.90    23.66    49.66
  5 York College of PA-MA  'D'                             NT    3:50.52  
     1) Newman, Drew M 17               2) Peshenko, Artem I 20           
     3) Rivers, Kyle S 17               4) Arpaia, Nicolas 17             
       28.20    57.52    29.32  1:04.61    25.32    56.99    23.53    51.40
  6 2016 -17 Salisbury University-MD  'B'                  NT    3:56.31  
     1) Drury, Kevin                    2) Maida, Travis                  
     3) Burke, Keaton                   4) Moyer, Peter                   
       29.12    59.33    31.10  1:06.79    27.38  1:00.44    23.41    49.75
  7 2016 -17 Salisbury University-MD  'C'                  NT    3:59.53  
     1) Boulware, Alec                  2) Lucas, Max                     
     3) Caulfield, Mike                 4) Schirmer, Scott                
       29.28  1:01.17    30.11  1:06.20    27.03    59.31    24.90    52.85
 
Event 3  Women 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sturgis, Andrea M         18 YCP-MA                    NT   11:37.60    9  
      30.19   33.17   34.11   34.32   34.75   34.96   35.11   35.44
      35.32   35.59   35.30   35.69   35.87   35.82   35.88   35.58
      35.19   35.94   35.18   34.19                                
  2 Blackwell, Brianna R      20 YCP-MA                    NT   11:53.45    4  
      31.14   34.76   35.77   35.82   35.84   35.99   36.06   36.07
      35.97   36.09   35.98   36.01   36.09   36.12   35.92   36.06
      36.16   36.06   36.14   35.40                                
  3 Deering, Maggie              SU-MD                     NT   12:10.29    3  
      31.36   34.92   36.10   36.97   36.98   37.16   37.50   37.59
      36.99   36.91   36.95   37.14   37.24   37.10   36.90   36.93
      36.92   36.98   36.58   35.07                                
  4 Wilson, Stephanie            SU-MD                     NT   12:13.50    2  
      31.62   35.70   36.97   37.58   37.90   37.58   36.77   36.73
      36.74   37.11   36.95   37.28   37.44   37.31   37.31   37.22
      36.80   37.05   36.11   35.33                                
  5 Guay, Claudia                SU-MD                     NT   12:25.11    1  
      31.42   35.55   36.27   37.07   37.73   37.72   37.73   37.08
      36.82   37.18   37.60   37.30   38.05   37.74   38.16   38.66
      37.80   38.64   38.32   38.27                                
  6 Mesmer, Shannon              SU-MD                     NT   12:42.40  
      32.93   36.17   38.26   38.97   39.38   39.61   38.75   38.31
      38.02   37.92   38.96   38.85   38.45   38.44   38.78   38.05
      38.52   38.63   38.12   37.28                                
 -- Hehir-Key, Eanna          18 YCP-MA                    NT         DQ  
      False start
      29.93   32.74   33.37   34.18   34.34   34.20   34.03   34.46
      34.15   34.10   34.00   33.99   34.39   34.35   34.35   34.28
      34.63   34.67 1:07.06                                        
 
Event 4  Men 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Terrell, Matthew          21 YCP-MA                    NT   10:42.38    9  
      28.31   31.19   32.16   32.64   33.12   33.09   33.11   32.90
      32.75   33.05   32.74   32.66   32.23   32.60   32.18   32.01
      31.97   31.72   31.38   30.57                                
  2 Kruper, Ian               25 YCP-MA                    NT   10:44.55    4  
      27.93   31.86   31.85   32.77   33.15   33.10   33.17   33.05
      32.70   33.18   32.82   33.08   32.54   32.93   32.78   31.83
      32.39   32.21   32.34   28.87                                
  3 James, Bill                  SU-MD                     NT   10:58.98    3  
      27.31   31.68   32.69   32.61   33.28   33.44   33.33   33.47
      33.64   33.54   33.82   33.64   33.84   33.21   33.84   33.62
      33.72   33.82   32.99   31.49                                
  4 Johnston, Conor              SU-MD                     NT   10:59.82    2  
      28.62   31.50   32.18   32.95   33.25   33.23   33.23   33.77
      33.54   33.63   33.77   33.61   33.83   33.41   33.58   33.47
      33.92   33.70   33.75   30.88                                
  5 Haggerty, Michael         18 YCP-MA                    NT   11:05.30    1  
      29.97   32.43   32.72   33.74   34.06   33.78   33.75   33.70
      34.04   34.35   33.79   33.72   34.29   34.23   34.55   34.18
      32.81   33.70   31.98   29.51                                
  6 Tarbrake, Brandon F       19 YCP-MA                    NT   11:11.47  
      27.96   31.09   32.26   33.07   33.28   33.36   33.38   34.05
      34.00   34.31   34.58   34.26   34.44   34.51   34.25   34.20
      34.50   35.33   34.40   34.24                                
  7 Carins, David                SU-MD                     NT   11:32.76  
      29.40   32.41   33.76   34.36   34.48   34.79   35.51   35.97
      35.42   35.63   35.53   35.29   35.07   35.39   35.37   35.58
      35.35   35.32   35.21   32.92                                
 
Event 5  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Madeline R          18 YCP-MA                    NT    1:59.54    9  
      27.19   29.82   31.22   31.31                                
  2 Spaulding, Rachel C       21 YCP-MA                    NT    2:04.92    4  
      28.35   31.08   32.89   32.60                                
  3 Snow, Maddie                 SU-MD                     NT    2:09.60    3  
      28.87   31.55   34.23   34.95                                
  4 Lisk, Rachel                 SU-MD                     NT    2:09.98    2  
      29.41   32.45   34.08   34.04                                
  5 Kobus, Reilly E           19 YCP-MA                    NT    2:10.03    1  
      29.65   33.04   34.16   33.18                                
  6 Kozorosky, Paulina           SU-MD                     NT    2:22.58  
      31.20   35.43   38.17   37.78                                
  7 Edsall, Olivia               SU-MD                     NT    2:25.63  
      32.36   37.56   38.56   37.15                                
  8 Clark, Nicole K           19 YCP-MA                    NT    2:27.92  
      32.74   37.25   39.52   38.41                                
 
Event 6  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moyer, Peter                 SU-MD                     NT    1:47.07    9  
      25.52   26.65   27.63   27.27                                
  2 Tate, Jesse W             18 YCP-MA                    NT    1:47.51    4  
      25.58   27.49   27.97   26.47                                
  3 Eyigor, Okan                 SU-MD                     NT    1:51.77    3  
      25.32   28.24   29.06   29.15                                
  4 Foltz, Nicholas           19 YCP-MA                    NT    1:53.92    2  
      26.05   28.53   29.93   29.41                                
  5 McConnell, Jacob D        19 YCP-MA                    NT    1:54.32    1  
      26.11   28.90   29.18   30.13                                
  6 Martin, Brenden              SU-MD                     NT    1:55.97  
      24.97   28.52   31.03   31.45                                
  7 Harvey, Jacob             18 YCP-MA                    NT    2:00.83  
      27.07   30.56   31.67   31.53                                
  8 Wood, Jeff                   SU-MD                     NT    2:03.23  
      26.51   30.03   33.12   33.57                                
 
Event 7  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baldinazzo, Bizu             SU-MD                     NT    1:03.67    9  
      30.62   33.05                                                
  2 Tarnosky, Emma               SU-MD                     NT    1:03.78    4  
      31.21   32.57                                                
  3 Campbell, Caitlin A       18 YCP-MA                    NT    1:04.86    3  
      31.31   33.55                                                
  4 Trudel, Julia A           18 YCP-MA                    NT    1:05.13    2  
      31.54   33.59                                                
  5 Steere, Shelby               SU-MD                     NT    1:07.19    1  
      31.82   35.37                                                
  6 Zalkind, Sara             20 YCP-MA                    NT    1:07.69  
      32.66   35.03                                                
  7 Bowman, Alexandra C       20 YCP-MA                    NT    1:11.84  
      35.11   36.73                                                
 
Event 8  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiber, Morgan B       20 YCP-MA                    NT      54.04    9  
      26.10   27.94                                                
  2 Williams, Greg W          18 YCP-MA                    NT      55.90    4  
      27.22   28.68                                                
  3 Stoll, Russell G          21 YCP-MA                    NT      56.56    3  
      27.94   28.62                                                
  4 Ward, Andrew                 SU-MD                     NT      57.01    2  
      27.99   29.02                                                
  5 Drury, Kevin                 SU-MD                     NT      59.05    1  
      28.73   30.32                                                
  6 Sieck, Billy F            20 YCP-MA                    NT    1:00.85  
      29.22   31.63                                                
  7 Burke, Keaton                SU-MD                     NT    1:06.67  
      31.70   34.97                                                
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radcliffe, Victoria          SU-MD                     NT    1:12.49    9  
      33.90   38.59                                                
  2 Werner, Danielle L        20 YCP-MA                    NT    1:14.22    4  
      35.35   38.87                                                
  3 Hehir-Key, Eanna          18 YCP-MA                    NT    1:14.52    3  
      35.94   38.58                                                
  4 Davidson, Sami               SU-MD                     NT    1:17.53    2  
      35.87   41.66                                                
  5 Shoemaker, Kyra           18 YCP-MA                    NT    1:18.12    1  
      37.19   40.93                                                
  6 Donahue, Mackenzie C      20 YCP-MA                    NT    1:18.32  
      36.77   41.55                                                
  7 Johnston, Ali                SU-MD                     NT    1:19.12  
      37.29   41.83                                                
  8 Clark, Brie                  SU-MD                     NT    1:21.69  
      39.09   42.60                                                
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silva, Glaucio J          18 YCP-MA                    NT    1:01.53    9  
      28.71   32.82                                                
  2 Timmerman, Donald C       21 YCP-MA                    NT    1:02.47    4  
      29.09   33.38                                                
  3 Maggio, Tyler                SU-MD                     NT    1:02.78    3  
      29.47   33.31                                                
  4 McCullough, Tim Z         21 YCP-MA                    NT    1:04.31    2  
      30.78   33.53                                                
  5 Lucas, Max                   SU-MD                     NT    1:05.67    1  
      31.28   34.39                                                
  6 Arpaia, Nicolas           17 YCP-MA                    NT    1:07.05  
      30.99   36.06                                                
  7 Maida, Travis                SU-MD                     NT    1:07.33  
      31.42   35.91                                                
 
Event 11  Women 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gable, Layne                 SU-MD                     NT    2:18.66    9  
      30.65   35.41   36.33   36.27                                
  2 Banks, Kacey L            20 YCP-MA                    NT    2:19.97    4  
      32.33   35.24   36.00   36.40                                
  3 McConaghy, Kate A         20 YCP-MA                    NT    2:29.75    3  
      31.65   36.22   40.17   41.71                                
  4 Marders, Nikky               SU-MD                     NT    2:36.30    2  
      31.85   36.91   43.10   44.44                                
  5 Glanville, Jo T           18 YCP-MA                    NT    2:42.72    1  
      33.87   41.44   44.26   43.15                                
  6 Cohen, Bryia                 SU-MD                     NT    3:05.72  
      40.57   47.36   49.11   48.68                                
 
Event 12  Men 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leidy, Nick R             20 YCP-MA                    NT    2:10.03    9  
      27.90   32.93   34.14   35.06                                
  2 Loehr, AJ J               18 YCP-MA                    NT    2:10.71    4  
      28.03   32.40   34.25   36.03                                
  3 Boulware, Alec               SU-MD                     NT    2:13.71    3  
      28.96   33.84   35.23   35.68                                
  4 Arcidiacono, Stephen         SU-MD                     NT    2:14.77    2  
      28.40   34.03   36.15   36.19                                
  5 Tarbrake, Brandon F       19 YCP-MA                    NT    2:22.58    1  
      29.95   35.78   38.21   38.64                                
  6 Carins, David                SU-MD                     NT    2:26.34  
      31.71   37.21   38.61   38.81                                
 
Event 13  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tinus, Madison               SU-MD                     NT      25.85    9  
  2 Campbell, Caitlin A       18 YCP-MA                    NT      26.03    4  
  3 Witte, Taylor M           19 YCP-MA                    NT      26.11    3  
  4 Baldinazzo, Bizu             SU-MD                     NT      26.57    2  
  5 Michielini, Taylor        22 YCP-MA                    NT      26.64    1  
  6 Kobus, Reilly E           19 YCP-MA                    NT      26.86  
  7 Schiefer, Kailey             SU-MD                     NT      28.20  
  8 Hannon, Sarah                SU-MD                     NT      28.99  
 
Event 14  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blazer, Jake                 SU-MD                     NT      22.49    9  
  2 Furcon, Drew A            18 YCP-MA                    NT      22.53    4  
  3 Brinton, Trevor L         19 YCP-MA                    NT      22.79    3  
  4 Schirmer, Scott              SU-MD                     NT      22.88    2  
  5 Silva, Glaucio J          18 YCP-MA                    NT      23.20    1  
  6 Rivers, Kyle S            17 YCP-MA                    NT      23.23  
  7 Johnston, Conor              SU-MD                     NT      23.44  
  8 Caulfield, Mike              SU-MD                     NT      23.88  
 -- Federline, Michael        18 YCP-MA                    NT     X24.10  
 -- Boyles, Colton            19 YCP-MA                    NT     X24.29  
 -- Robinson, Jacob R         18 YCP-MA                    NT     X25.02  
 
Event 15  Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mann, Madeline R          18 YCP-MA                    NT      54.70    9  
      26.41   28.29                                                
  2 Radcliffe, Victoria          SU-MD                     NT      55.99    4  
      27.10   28.89                                                
  3 Sturgis, Andrea M         18 YCP-MA                    NT      57.38    3  
      27.65   29.73                                                
  4 Witte, Taylor M           19 YCP-MA                    NT      57.54    2  
      27.84   29.70                                                
  5 Michielini, Taylor        22 YCP-MA                    NT      59.12    1  
      29.32   29.80                                                
  6 Tinus, Madison               SU-MD                     NT      59.64  
      28.84   30.80                                                
  7 Schiefer, Kailey             SU-MD                     NT    1:02.95  
      29.93   33.02                                                
  8 Edsall, Olivia               SU-MD                     NT    1:06.35  
      31.70   34.65                                                
 
Event 16  Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Andrew                 SU-MD                     NT      50.30    9  
      24.55   25.75                                                
  2 McConnell, Jacob D        19 YCP-MA                    NT      50.54    4  
      24.79   25.75                                                
  3 Brinton, Trevor L         19 YCP-MA                    NT      50.68    3  
      24.62   26.06                                                
  4 Furcon, Drew A            18 YCP-MA                    NT      50.71    2  
      24.55   26.16                                                
  5 Blazer, Jake                 SU-MD                     NT      50.75    1  
      24.65   26.10                                                
  6 Schirmer, Scott              SU-MD                     NT      50.82  
      24.62   26.20                                                
  7 Peshenko, Artem I         20 YCP-MA                    NT      51.20  
      24.83   26.37                                                
  8 James, Bill                  SU-MD                     NT      54.69  
      26.25   28.44                                                
 -- Federline, Michael        18 YCP-MA                    NT     X52.87  
      25.36   27.51                                                
 -- Boyles, Colton            19 YCP-MA                    NT     X54.64  
      26.42   28.22                                                
 -- Haggerty, Michael         18 YCP-MA                    NT     X55.21  
      27.17   28.04                                                
 -- Harvey, Jacob             18 YCP-MA                    NT     X55.56  
      26.39   29.17                                                
 
Event 17  Women 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Caitlin A       18 YCP-MA                    NT    2:18.97    9  
      32.65   34.62   36.05   35.65                                
  2 Trudel, Julia A           18 YCP-MA                    NT    2:19.26    4  
      32.89   35.54   36.10   34.73                                
  3 Tarnosky, Emma               SU-MD                     NT    2:19.82    3  
      32.44   35.82   37.31   34.25                                
  4 Steere, Shelby               SU-MD                     NT    2:21.47    2  
      33.31   35.60   36.77   35.79                                
  5 Deering, Maggie              SU-MD                     NT    2:25.05    1  
      33.95   36.67   37.91   36.52                                
  6 Zalkind, Sara             20 YCP-MA                    NT    2:29.85  
      33.31   38.57   39.63   38.34                                
  7 Bogdanski, Julia M        19 YCP-MA                    NT    2:29.92  
      35.24   37.80   38.60   38.28                                
  8 Cohen, Bryia                 SU-MD                     NT    2:38.21  
      38.44   39.76   40.11   39.90                                
 
Event 18  Men 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schreiber, Morgan B       20 YCP-MA                    NT    1:58.90    9  
      28.28   30.73   30.17   29.72                                
  2 Eyigor, Okan                 SU-MD                     NT    2:01.64    4  
      28.24   31.18   30.83   31.39                                
  3 Williams, Greg W          18 YCP-MA                    NT    2:02.34    3  
      29.05   31.19   31.34   30.76                                
  4 Newman, Drew M            17 YCP-MA                    NT    2:02.40    2  
      30.08   31.19   30.66   30.47                                
  5 Stoll, Russell G          21 YCP-MA                    NT    2:05.39    1  
      29.55   31.72   32.78   31.34                                
  6 Drury, Kevin                 SU-MD                     NT    2:09.02  
      30.39   32.89   32.81   32.93                                
  7 Martin, Brenden              SU-MD                     NT    2:16.91  
      31.91   33.41   36.06   35.53                                
 
Event 19  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Werner, Danielle L        20 YCP-MA                    NT    2:42.02    9  
      36.00   40.65   42.35   43.02                                
  2 Donahue, Mackenzie C      20 YCP-MA                    NT    2:43.05    4  
      36.69   41.14   42.20   43.02                                
  3 Davidson, Sami               SU-MD                     NT    2:48.46    3  
      36.56   42.13   44.18   45.59                                
  4 Guay, Claudia                SU-MD                     NT    2:51.46    2  
      39.14   43.04   44.30   44.98                                
  5 Shoemaker, Kyra           18 YCP-MA                    NT    2:51.49    1  
      39.78   43.32   44.59   43.80                                
  6 Clark, Brie                  SU-MD                     NT    2:54.11  
      39.34   43.99   45.36   45.42                                
  7 Johnston, Ali                SU-MD                     NT    2:54.43  
      38.32   43.58   47.00   45.53                                
  8 Kobus, Reilly E           19 YCP-MA                    NT    2:54.90  
      37.87   44.25   45.80   46.98                                
 
Event 20  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maggio, Tyler                SU-MD                     NT    2:18.83    9  
      31.64   35.43   35.75   36.01                                
  2 Timmerman, Donald C       21 YCP-MA                    NT    2:20.99    4  
      30.55   36.21   37.07   37.16                                
  3 McCullough, Tim Z         21 YCP-MA                    NT    2:21.70    3  
      31.55   35.96   37.53   36.66                                
  4 Sieck, Billy F            20 YCP-MA                    NT    2:27.21    2  
      32.67   36.53   38.37   39.64                                
  5 Maida, Travis                SU-MD                     NT    2:28.69    1  
      32.99   37.19   39.09   39.42                                
  6 Robinson, Jacob R         18 YCP-MA                    NT    2:30.05  
      32.68   37.73   39.97   39.67                                
  7 Lucas, Max                   SU-MD                     NT    2:44.92  
      34.96   42.29   44.57   43.10                                
 
Event 21  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hehir-Key, Eanna          18 YCP-MA                    NT    5:27.66    9  
      28.93   31.45   32.75   33.15   33.29   33.41   33.39   34.35
      34.07   32.87                                                
  2 Sturgis, Andrea M         18 YCP-MA                    NT    5:42.19    4  
      30.68   33.53   34.85   34.35   34.76   34.69   34.88   34.92
      35.29   34.24                                                
  3 Snow, Maddie                 SU-MD                     NT    5:52.67    3  
      30.35   33.49   35.20   35.13   35.64   35.70   36.77   36.62
      37.86   35.91                                                
  4 Blackwell, Brianna R      20 YCP-MA                    NT    5:54.71    2  
      31.25   35.11   36.48   36.38   36.61   36.60   36.30   36.44
      35.56   33.98                                                
  5 Lisk, Rachel                 SU-MD                     NT    5:56.34    1  
      31.20   34.34   35.84   36.15   36.75   36.70   36.74   36.81
      36.56   35.25                                                
  6 Wilson, Stephanie            SU-MD                     NT    6:05.93  
      32.09   36.04   36.51   37.51   37.34   37.72   37.50   37.72
      37.53   35.97                                                
  7 Mesmer, Shannon              SU-MD                     NT    6:16.15  
      32.78   36.74   38.86   38.84   38.13   39.09   39.39   38.68
      37.53   36.11                                                
  8 Clark, Nicole K           19 YCP-MA                    NT    6:40.50  
      34.24   38.94   40.52   41.20   41.04   41.13   41.30   41.92
      40.28   39.93                                                
 
Event 22  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Moyer, Peter                 SU-MD                     NT    5:01.44    9  
      26.92   28.95   30.54   30.44   31.19   30.65   30.65   31.18
      30.60   30.32                                                
  2 Kruper, Ian               25 YCP-MA                    NT    5:06.60    4  
      27.15   30.73   31.05   31.46   31.68   31.71   31.32   31.24
      31.54   28.72                                                
  3 Terrell, Matthew          21 YCP-MA                    NT    5:17.34    3  
      27.82   30.52   31.60   32.08   32.32   32.82   32.81   32.64
      32.93   31.80                                                
  4 Haggerty, Michael         18 YCP-MA                    NT    5:18.68    2  
      29.76   31.18   32.09   32.91   32.62   32.81   33.03   32.37
      32.08   29.83                                                
  5 Foltz, Nicholas           19 YCP-MA                    NT    5:20.65    1  
      28.62   31.17   32.62   33.74   33.36   33.81   33.57   32.55
      32.26   28.95                                                
  6 James, Bill                  SU-MD                     NT    5:20.70  
      27.39   31.25   32.17   32.97   33.39   33.93   33.13   33.33
      32.65   30.49                                                
  7 Wood, Jeff                   SU-MD                     NT    5:32.37  
      28.31   32.09   33.98   34.06   34.17   35.17   34.92   34.25
      33.60   31.82                                                
 -- Caulfield, Mike              SU-MD                     NT         DQ  
      False start
      29.12   31.46   32.63   33.32   33.95   33.70   32.50   32.08
      32.23   30.81                                                
 
Event 23  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gable, Layne                 SU-MD                     NT    1:02.69    9  
      29.68   33.01                                                
  2 Spaulding, Rachel C       21 YCP-MA                    NT    1:04.11    4  
      29.61   34.50                                                
  3 McConaghy, Kate A         20 YCP-MA                    NT    1:05.00    3  
      30.26   34.74                                                
  4 Marders, Nikky               SU-MD                     NT    1:05.64    2  
      30.04   35.60                                                
  5 Banks, Kacey L            20 YCP-MA                    NT    1:05.92    1  
      31.48   34.44                                                
  6 Glanville, Jo T           18 YCP-MA                    NT    1:08.98  
      31.79   37.19                                                
  7 Steere, Shelby               SU-MD                     NT    1:15.85  
      35.60   40.25                                                
  8 Hannon, Sarah                SU-MD                     NT    1:27.39  
      39.67   47.72                                                
 
Event 24  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tate, Jesse W             18 YCP-MA                    NT      52.62    9  
      25.10   27.52                                                
  2 Furcon, Drew A            18 YCP-MA                    NT      54.37    4  
      25.72   28.65                                                
  3 Loehr, AJ J               18 YCP-MA                    NT      55.85    3  
      25.93   29.92                                                
  4 Arcidiacono, Stephen         SU-MD                     NT      55.99    2  
      25.62   30.37                                                
  5 Boulware, Alec               SU-MD                     NT      59.09    1  
      27.27   31.82                                                
  6 Boyles, Colton            19 YCP-MA                    NT      59.77  
      27.96   31.81                                                
  7 Burke, Keaton                SU-MD                     NT    1:01.30  
      28.57   32.73                                                
  8 Carins, David                SU-MD                     NT    1:03.81  
      29.19   34.62                                                
 
Event 25  Women 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radcliffe, Victoria          SU-MD                     NT    2:15.12    9  
      28.34   35.11   39.97   31.70                                
  2 Mann, Madeline R          18 YCP-MA                    NT    2:15.28    4  
      29.64   35.46   40.83   29.35                                
  3 Trudel, Julia A           18 YCP-MA                    NT    2:23.20    3  
      30.35   35.94   43.60   33.31                                
  4 Gable, Layne                 SU-MD                     NT    2:24.05    2  
      29.96   37.37   44.30   32.42                                
  5 Banks, Kacey L            20 YCP-MA                    NT    2:29.03    1  
      31.68   38.87   44.33   34.15                                
  6 Schlegel, Hannah             SU-MD                     NT    2:30.88  
      31.83   37.05   47.93   34.07                                
  7 McConaghy, Kate A         20 YCP-MA                    NT    2:34.71  
      31.88   37.81   48.83   36.19                                
  8 Kozorosky, Paulina           SU-MD                     NT    2:41.87  
      33.03   41.36   49.04   38.44                                
 
Event 26  Men 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age School                  Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tate, Jesse W             18 YCP-MA                    NT    1:58.98    9  
      25.52   31.04   34.48   27.94                                
  2 Eyigor, Okan                 SU-MD                     NT    2:04.58    4  
      25.23   32.24   38.56   28.55                                
  3 Silva, Glaucio J          18 YCP-MA                    NT    2:04.77    3  
      25.79   33.83   36.37   28.78                                
  4 Johnston, Conor              SU-MD                     NT    2:10.87    2  
      28.46   34.36   37.42   30.63                                
  5 Drury, Kevin                 SU-MD                     NT    2:12.62    1  
      29.12   33.53   38.71   31.26                                
  6 Maida, Travis                SU-MD                     NT    2:12.88  
      27.84   35.14   39.21   30.69                                
  7 Sieck, Billy F            20 YCP-MA                    NT    2:13.77  
      28.06   34.84   39.60   31.27                                
 -- Stoll, Russell G          21 YCP-MA                    NT         DQ  
      One hand touch - breast
      28.41   32.73   37.71   29.34                                
 
Event 27  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 York College of PA-MA  'A'                             NT    3:49.32   11  
     1) Witte, Taylor M 19              2) Werner, Danielle L 20          
     3) Sturgis, Andrea M 18            4) Spaulding, Rachel C 21         
       27.53    56.96    27.66    56.98    27.72    58.18    27.03    57.20
  2 2016 -17 Salisbury University-MD  'A'                  NT    3:54.28    4  
     1) Tarnosky, Emma                  2) Snow, Maddie                   
     3) Tinus, Madison                  4) Baldinazzo, Bizu               
       28.58    59.17    27.41    59.14    27.58    59.25    26.74    56.72
  3 York College of PA-MA  'B'                             NT    3:56.95    2  
     1) Trudel, Julia A 18              2) Glanville, Jo T 18             
     3) Kobus, Reilly E 19              4) Michielini, Taylor 22          
       28.09    58.57    28.62  1:01.46    28.51    59.19    27.45    57.73
  4 2016 -17 Salisbury University-MD  'B'                  NT    4:02.88  
     1) Steere, Shelby                  2) Lisk, Rachel                   
     3) Guay, Claudia                   4) Schlegel, Hannah               
       29.77  1:02.22    28.54  1:00.39    28.64  1:01.40    27.84    58.87
  5 York College of PA-MA  'C'                             NT    4:20.46  
     1) Zalkind, Sara 20                2) Bogdanski, Julia M 19          
     3) Donahue, Mackenzie C 20         4) Blackwell, Brianna R 20        
       30.22  1:03.92    29.53  1:03.24    31.27  1:06.30    31.62  1:07.00
  6 2016 -17 Salisbury University-MD  'C'                  NT    4:26.15  
     1) Schiefer, Kailey                2) Clark, Brie                    
     3) Hannon, Sarah                   4) Kozorosky, Paulina             
       30.19  1:03.56    31.37  1:06.15    32.46  1:09.79    31.17  1:06.65
 
Event 28  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 2016 -17 Salisbury University-MD  'A'                  NT    3:19.95   11  
     1) Schirmer, Scott                 2) Ward, Andrew                   
     3) Blazer, Jake                    4) Eyigor, Okan                   
       24.36    50.75    23.57    49.22    23.42    49.42    23.59    50.56
  2 York College of PA-MA  'A'                             NT    3:21.82    4  
     1) Brinton, Trevor L 19            2) Rivers, Kyle S 17              
     3) Kruper, Ian 25                  4) McConnell, Jacob D 19          
       24.22    50.36    24.10    52.15    22.84    48.83    23.89    50.48
  3 York College of PA-MA  'B'                             NT    3:23.23    2  
     1) Loehr, AJ J 18                  2) Peshenko, Artem I 20           
     3) Terrell, Matthew 21             4) Newman, Drew M 17              
       24.44    50.63    23.85    50.32    23.91    51.13    23.98    51.15
  4 2016 -17 Salisbury University-MD  'B'                  NT    3:27.16  
     1) Maggio, Tyler                   2) Arcidiacono, Stephen           
     3) Moyer, Peter                    4) Johnston, Conor                
       24.75    51.83    24.72    52.94    23.62    49.03    25.48    53.36
  5 York College of PA-MA  'C'                             NT    3:28.49  
     1) Williams, Greg W 18             2) Foltz, Nicholas 19             
     3) Tarbrake, Brandon F 19          4) Arpaia, Nicolas 17             
       24.85    51.32    25.01    52.28    25.38    53.41    24.43    51.48
  6 2016 -17 Salisbury University-MD  'C'                  NT    3:34.83  
     1) Wood, Jeff                      2) Caulfield, Mike                
     3) Burke, Keaton                   4) Martin, Brenden                
       26.41    55.10    26.07    53.69    25.37  1:02.71    15.86    43.33
  7 York College of PA-MA  'D'                             NT    3:41.53  
     1) Harvey, Jacob 18                2) Haggerty, Michael 18           
     3) Federline, Michael 18           4) Robinson, Jacob R 18           
       26.50    55.78    26.90    56.53    25.15    52.81    26.08    56.41
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 28                    
 
  1. York College of PA                  148   2. 2016 -17 Salisbury University       114
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 28                     
 
  1. York College of PA                  166   2. 2016 -17 Salisbury University        96

View: Mobile | Desktop